Recherche avancée Recherche avancée
2105

1000 marek 1916 Generał - WZÓR Awers i Rewers - (2szt.) - DUŻA RZADKOŚĆ

UNC/1 | 1-
add Votre note 
Description du lot
État de conservation: UNC/1 | 1-
Littérature: Miłczak 16 Wa1 i Wa2, Lucow 303 i 304 (R7)

Para jednostronnie wydrukowanych wzorów marek wydanych przez Generalne Gubernatorstwo Warszawskie.

Jednostronny druk awersu, ukośny czerwony nadruk Muster i pozioma perforacja DRUCKPROBE oraz jednostronny druk rewersu, ukośny czerwony nadruk Muster, numeracja A 000000 - A  000000 i pozioma perforacja DRUCKPROBE.

Wzory marek polskich wydanych pod zarządem Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego stanowią najrzadszą i najtrudniejszą do skompletowania emisję wśród wszystkich polskich wzorów XX wieku. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia komplet wzorów emisji z poprawioną klauzulą "Generał-Gubernatorstwa" pojawił się w trakcie jednej sprzedaży aukcyjnej wyłącznie raz! (I Aukcja SNMW 2018 r.). W roku 2007 na 37 Aukcji WCN oferowano siedem z ośmiu stanowiących o komplecie par wzorów. W dostępnych archiwach znajdziemy pojedyncze notowania par jednostronnie drukowanych wzorów, a także samych pojedynczych stron, ale w komplecie jest to zaledwie drugie notowanie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Dopiero sięgając w głąb dostępnych archiwów kolejne notowanie kompletu odkryjemy dopiero na słynnej 5 Aukcji WCN z roku 1993, która to nadal uznawana jest za jedną z najsłynniejszych aukcji podczas której to została zlicytowana kolekcja Dąbrowskiego, do dziś uznawana za jedną z najlepszych.

Bazując na naszym dwudziestoletnich doświadczeniach w polskim pieniądzu papierowym możemy śmiało stwierdzić, że wszystkie dotychczas zachowane jednostronne wzory z poprawioną klauzulą były mocowane każdym narożnikiem na klej do specjalnych, prawdopodobnie chemicznie neutralnych kart, a następnie w przedstawionej formie przekazywane do oddziałów banków. Na ostatnim z załączonych zdjęć, podchodzącym z naszego prywatnego archiwum, prezentujemy formę w jakiej wzory te zostały wypuszczone przez emitenta w obieg międzybankowy.

Komplet, który stanowi jedną z ozdób naszej IX Aukcji pochodzi z jednego z największych odkryć polskich banknotów z rynku pierwotnego w ostatnich latach. Wzory te zostały wraz z pozostałą częścią kolekcji zamocowane na klej do albumu starego typu. Szczęśliwie ich pierwszy właściciel przyciął jedynie pierwotne karty użyte przez emitenta do wymiarów banknotów, a następnie na trudny do zdjęcia klej zamocował je do kart własnego albumu. Nasza firma podjęła się usunięcia na sucho, bez najmniejszej ingerencji w banknoty, wyłącznie samych kart z albumu, co było konieczne w celu zaoferowania ich do dalszej sprzedaży. Co najistotniejsze z punktu widzenia przyszłego nabywcy żaden ze wzorów nie został przycięty przez ich pierwszego właściciela, a także w trakcie prac nad wymontowaniem ich z albumu powierzchnia banknotów nie została w najmniejszy sposób naruszona.

Nasza firma uznała, że prezentowana oryginalna forma będzie stanowić o wartości kompletu. Dopiero przyszłemu nabywcy zostawiamy decyzję czy słuszne będzie zwrócenie się do profesjonalnej pracowni konserwatorskiej celem odklejenia już samych banknotów od oryginalnych kart jakie użył emitent. Dotychczas zdecydowana większość omawianych wzorów oferowano już po zabiegu odklejenia, nierzadko prace te wykonano niestarannie naruszając powierzchnię papieru, doprowadzając do ubytków, a także do nieodwracalnych zmian w fakturze papieru. Niemniej deklarujemy, że zarekomendujemy przyszłemu nabywcy sprawdzoną przez nas pracownię, która profesjonalnie wykona zabieg odklejania z minimalnym wpływem na fakturę samych banknotów.

Awers bez śladów ugięć i zagnieceń na całej powierzchni banknotu. Typowe dla klejonych wzorów, umiejscowione wyłącznie na marginesach, punktowe zgrubienia papieru od nadmiaru kleju pod powierzchnią. Oryginalnie prążkowana faktura papieru jest doskonale zachowana z idealnie zachowanym dołkiem na szczycie każdego prążka, co jest gwarancją, że banknot nigdy nie podlegał zabiegom na mokro. Barwy druku wybornie zachowane, intensywnie wysycone, co nas nie dziwi, bowiem od daty emisji nie zostały poddane ekspozycji na promienie słoneczne. Nadruk Muster również zachowuje emisyjne lśnienie. Prezencja strony zadrukowanej wyśmienita.

Rewers podobnie jak awers pięknie zachowany, aczkolwiek w obrębie lewego, górnego narożnika obserwujemy delikatne odkształcenie papieru, imitujące w swoim przebiegu ugięcie. Linia odkształcenia pokrywa się z granicą, gdzie klej trzyma papier. Niemniej nie uważamy aby było to klasyczne ugięcie, a jedynie odkształcenie, które z biegiem lat wpłynęło na strukturę papieru. Na lewym dolnym narożniku dostrzegamy powierzchowne zagniecenie. Oryginalna faktura podobnie jak w przypadku awersu wyśmienicie zachowana z doskonałym przebiegiem prążkowania na całej powierzchni banknotu. Druk intensywnie wysycony, naturalnie lśniący. Nadruk Muster również zachowuje oryginalne lśnienie. Prezencja strony zadrukowanej albumowa.

Nie mamy obaw przed stwierdzeniem, że jest to najlepiej zachowana para jednostronnych wzorów dla nominału 1000 marek z poprawioną klauzulą prawną "Generał-Gubernatorstwa".

Najwyższy nominał z najrzadszej emisji polskich wzorów XX wieku. Cudo!


Vente aux enchères
NEUVIÈME VENTE AUX ENCHÈRES DU SNMW
gavel
Date
26 Février 2022 CET/Warsaw
date_range
Prix de départ
2 667 EUR
État de conservation
UNC/1 | 1-
Prix de vente
4 196 EUR
Surenchère
157%
Visualisations: 199 | Favoris: 10
Vente aux enchères

WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny

NEUVIÈME VENTE AUX ENCHÈRES DU SNMW
Date
26 Février 2022 CET/Warsaw
Déroulement des enchères

Tous les articles seront mis aux enchères

Frais d'adjudication
18.00%
Surenchères
  1
  > 10
  100
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  3 000
  > 200
  6 000
  > 500
  20 000
  > 1 000
  50 000
  > 2 000
  100 000
  > 5 000
  200 000
  > 10 000
  500 000
  > 20 000
  1 000 000
  > 50 000
 
Règlement
À propos de enchères
FAQ
À propos du vendeur
WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny
Contact
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki Sp. z o.o.
room
Zwiadowców 9
52-207 Wrocław
phone
+48 71 30 70 111
Heures d'ouverture
Lundi
09:30 - 17:00
Mardi
09:30 - 17:00
Mercredi
09:30 - 17:00
Jeudi
09:30 - 17:00
Vendredi
09:30 - 17:00
Samedi
Fermé
Dimanche
Fermé
keyboard_arrow_up