Pierwsza i zarazem najstarsza polska akcja. Ekstremalnie rzadki walor po raz pierwszy oferowany na aukcjach w Polsce, znany w kilku egzemplarzach, głównie w zbiorach muzealnych min. Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Narodowym w Warszawie, stanowiąc ozdobę zbiorów. Walor będący świadkiem, a zarazem pierwszą cegiełką w budowie rynku kapitałowego w Polsce. Rangę pozycji podkreśla fakt, że jej założenie powstało z inicjatywy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to jedyna w praktyce dostępna XVIII wieczna polska akcja. Doskonale zachowana, ręcznie numerowana (no.33),wydrukowana na papierze ze znakiem wodnym Fleur-de-lis ( kwiat lilii ) oraz podpisami założycieli w tym i prezesa kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego. Wysokiej rangi walor o ogromnym znaczeniu historycznym, który stanowić będzie ozdobę każdej kolekcji, nie tylko papierów wartościowych.
Kompania Manufaktur Wełnianych to pierwsza polska spółka akcyjna. Założona została w 1766 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jego najbliższego otoczenia. Kapitał zakładowy podzielono na 120 akcji. Sejm w 1768 roku zatwierdził statut spółki, a jej prezesem został kanclerz wielki koronny A.Zamoyski. Celem kompanii według jej statutu było zakładać "wszystkie wełniane manufaktury w różnych rodzajach". Początkowo spółka podjęła liczne działania w tym dzierżawę istniejących manufaktur oraz organizowanie nowych zakładów. Mimo to spółka nie rozwinęła się wskutek trudności produkcyjnych i finansowych. Zakłady zaczęły przynosić straty, co doprowadziło do likwidacji spółki w latach 1770-71. Decyzję o ich zamknięciu ostatecznie zatwierdził król Stanisław August Poniatowski w dyplomie z 23 Kwietnia 1772.
Niezwykle rzadki walor, który stanowić będzie ozdobę każdego zbioru, nie tylko numizmatycznego. Gorąco i zdecydowanie polecamy!